YAZAR : Şeyma BULUT

Bu sezonun yıldızı kim diye sorsalar herhalde düşünmeden cevabım Yargı olurdu!
Çok net söyleyebilirim ki kurulan dünyasından, castına, senaryosuna kadar dört dörtlük bir iş Yargı!
Öyle bir hikaye ki izlerken artık dayanamadım ve “Ben bu işi yazmalıyım kardeşim!” dedim ve kırdım dizimi, oturdum yazının başına sonrası kendiliğinden akmaya başladı.

Yargı, normal şartlarda yan yana dahi gelmesi mucizelere bağlı iki sert karakterin hikayesi. Bir yanda kural tanımaz, ukala ve tuttuğunu koparan bir avukat Ceylin Erguvan, diğer yanda kuralcı, kontrolcü ve dürüst cumhuriyet savcısı Ilgaz Kaya! Ceylin’in kardeşi öldürülene kadar bu ikisini yan yana savaş verirken görmek pek mümkün değildi ama hayat işte, sürprizlerle doludur.

Ilgaz ve Ceylin bu yolculukta birbirlerinden çok etkilendiler. Biri kurallarını gevşetmeyi, arada sırada da olsa doğru bildiği yoldan başka yolların da olduğunu, diğeri de kurallara uyarak da kazanmanın mümkün olduğunu öğrendi. Daha da önemlisi dünyaları birbirlerine karışırken belki de ilk kez birine sırtını dayamanın ne demek olduğunu öğrendiler. Ben aşk için kelimelere güvenmem, onlar yanıltır ama bu ilişkide büyük gelişim gösteren şimdilik Ilgaz gibi görünüyor.

Ilgaz’ın sahte evlilik yapması, herkese bunun gerçek bir evlilik olduğunu söylemesi, Ceylin’i yanından ayırmazken gerçekleri herkesten, ailesinden dahi saklaması bana çok da Ilgaz’ın yapacağı bir şey gibi gelmiyor. Çınar için yaptıkları abilik iç güdüsüydü ama Ceylin için kendinden ödün vermesi işte biz buna duyguların artık su üstüne çıktığının işareti diyebiliriz. Peki ya Ceylin? İşte orası biraz karışacak çünkü Ceylin Ilgaz gibi dürüst biri değil, söz konusu kendi duyguları olduğunda avukat olduğu zamanlardan bile daha olağanüstü bir yalancıya dönüşüyor. Kendisi bu yalanları cümle aleme anlatabilir ama üzgünüm avukat hanım, ben yemiyorum.

Ceylin Erguvan çözmesi zor bir kadın ama biraz onunla ilgili konuşmak istiyorum. İlk bakışta görünen kısmını yazının başında söyledim zaten. Oldukça ukala, kural tanımaz, ne olursa olsun kazanmayı kendine kimlik edinmiş bir kadın. Ne olursa olsun bu huyundan da kurtulamıyor. Engin’in peşinden koşarken, görgü tanığını da gözünü kırpmadan harcardı aslında. Panik halinde zamanla yarışırken çok da etkilenmezdi ama eski haliyle, şimdiki hali arasında gözle görülmese de çok ince bir fark var var : Bir zamanlar kimseyi dinlemeyen Ceylin Erguvan artık birilerini dinlemeye başladı çünkü güveniyor. Tam da o sahnede iç sesim, Engin yakalandığı an Ceylin topuklar dedim ve tam olarak öyle oldu.

Hatırlıyor musunuz? Ilgaz ve Ceylin Yargı’nın ilk bölümlerinde bir an yaşamışlardı, Ceylin, Ilgaz’ a ağlayarak “Ben çok güzel kaçarım biliyor musun?” demişti. O zamanlar için İnci’nin acısından kaçıyordu, zayıf olarak gördüğü duygularla arası iyi değildi. Öfke, nefret, kızgınlık bunlar Ceylin’in korkmadığı, üstüne gittiği duygular. Onlardan besleniyor. Sevgi, aşk ve birine güven duymaya başlamaksa onluk değil. Bu duyguları zayıflık olarak görüyor çünkü Ceylin’in babasından kaynaklı güven problemi var. O, bugüne kadar babası yokken küçük kardeşine, yarım akıllı ablasına ve annesine babalık yapmış, bütün evi sırtlamış yani hayatta kalıp, devam etmesi için ne lazımsa onu yapmış bir kadın. Bir avukat olarak yaptıklarını doğru bulmasam da nedenini anlayabiliyorum. Zor bir hayatı vardı ve ya kaçacaktı ya da ailesinin yanında kalacaktı, Ceylin zor olanı seçti, hepsi bu!

Ceylin’in hayatındaki adamlara baksanıza, nasıl güvenecek ki bu kız bir başka erkeğe? Babası yüzünden hayatı adam gibi yaşayamamış, eniştesi ablasını aldatıyor(daha önce de fark etmişti), en yakın arkadaşı kız kardeşini öldürdü. Aralarında güneş gibi parlayan bir Ilgaz var o kadar. Ceylin’in şu aşamada Ilgaz’a güvenmesi de kolay değil ve açıkçası ben de çok haksız bulmuyorum.

Ilgaz benim hala mesafeli durduğum bir karakter. Özellikle Neva konusu işinde gıptayla baktığım karaktere, ilişki hususunda asla güven duymamam gerektiğini söylüyor. Sonuçta evliliğe giderken biten bir ilişki, ortada hayalleri ve dünyası başına yıkılmış bir kadın var. Benim aklımı en çok karıştıran da bu. Ceylin’i Neva’dan ayıran ne? Tamam Ilgaz Ceylin için kendinden ödün verdi ama belki Neva için de yaptı, bilmiyoruz ki değil mi?

Ben bir kadın olarak duygusal anlamda hiç bir ilgimin olmadığı adam hakkında böyle düşünüyorsam, Ceylin bin kez düşünmüştür. Kardeşim kızla evlenmek üzereyken bir telefon mesajıyla ayrılıp ardından başkasıyla evlenen bir adam Ilgaz. Neva delirmekte, Ceylin de güvenmemekle haklı diye düşünüyorum.

Peki sayın savcımız kaybettirdiği bu güveni nasıl sağlar peki? Kendisine aylar önce “Ben çok güzel kaçarım!” diyen kadını yakalarsa inanırım. Bu kadar basit ve net. Ceylin Ilgaz’dan değil, duygularından kaçtı. Son sahnede “İyi bak kendine sayın savcım” dediği anda Ceylin aslında duygularını da açık etti. Aksi durumda savcı bir eşle geçecek bir yıl onun gibi bir avukat için biçilmiş kaftandı ama o yapmadı çünkü duyguları var. Bu dakikadan sonra aylardır dünya üstüne yıkılmış bir kadını enkazın altından çıkaracak bir baba yiğit aranıyor! Bu Ilgaz olursa ne ala! Olmazsa da uzaktan dürbünle seyreder artık, ne diyelim?

Yazımı bitirmeden önce Pars’a değinmeden geçmek istemiyorum. Pars’ın sakladığı sırlar ve bu işte direkt olarak Yekta’nın da olması Yargı’da her şey yeni başlıyor dememe sebep oluyor. Asıl soru şu: Yekta ve Pars arasındaki bu sır ana konuya nasıl bağlanacak?
Söylemezsem olmaz, Pars şu anda dizide benim göz bebeğim olan bir karakter, umuyorum ilerleyen zamanlarda ondan nefret etmeme sebep olmaz diyeceğim ama insan şüpheye düşüyor. Önce göz damlası ayrıntısı Sonra kol şimdi de Yekta’yla geçen bir gece…
Merakla gelecek bölümleri bekliyorum.

Bu arada söylemezsem olmaz. Bir avukat olarak Yargı benim fazlasıyla ön yargıyla baktığım bir işti. Hukukçular olarak dizilerdeki mesleki hatalardan öylesine yıldık ki, hakimin odasında duruşma alındığı sahnede gözlerim doldu dersem abartmış olmam. Özensizliklerden, saçma sapan olmayan kurallardan o kadar yoruldum ki adliye sahnelerinde elim böğrümde değil gerçekten beğenerek izliyorum. Sema Ergenekon’a da bu özverisinden dolayı çok teşekkür ederim.

Yazıma burada son veriyorum.
Bütün ekibin ellerine sağlık.
Haftaya görüşmek üzere. Sevgiyle kalın ve mucizelere inanmaktan asla vazgeçmeyin .

İyi Bak Kendine Sayın Savcım! (Yargı,9.bölüm)” için 2 yorum

 1. Merhaba Şeyma hanım,
  Ellerinize sağlık ne iyi ettiniz yargıya bölüm yazıları yazmakla.
  Yargı her anlam da çok beğenerek izledigim bir dizi.
  Bu hafta bölüm sonunda çok üzülerek ayrıldım ekran başından,Ceylin kuşum üzdü beni,özellikle de “kendine iyi bak sayın savcim”deyip adamın omzuna pıt pıt vurmasına biraz gucenmis olabilirim.
  Fragmana bakılırsa savcım da baya gücenmiş “gidene dur demem ben” diyor.Ilcey cephesinde yaşayacakları çok merakla bekliyorum.
  Kaçan bir Ceylin ve ben kovalamam diyen bir Ilgaz var.
  İlgaz savcımın Neva’dan neden ayrıldığını ben de merak ediyorum,Ceylin’de bu duruma takılmış olmalı ama fragmandan anladığım kadarıyla Ceylin Ilgaz’a değil kendine güvenmiyor.
  Ben siyahım o beyaz siyah beyazi her zaman yutar diyor.Ceylin’in acilen kendini Ilgaz savcimdan dinlemesini talep ediyorum.
  Zafer konusu ne zaman ortaya dökülecek acaba? Bu durum da çok canımı sıkıyor,Sema hanımcıgıma bu konu da kırgınım.Zafer’i sevdiğimden değil Çınar ve ılceye üzüldüğümden.
  Pars savcı ve Eren komiseri çok severek izliyorum,sahneleri harika,Pars ve Yekta uyuşturucu işiyle alakalı olabilir mi?
  Bu akşam yine güzel bir bölüm bizi bekliyor.
  Benden bu kadar Şeyma hanım.
  Sevgiler.

  Beğen

  1. Ben çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Açıkçası her şey olabilir diye düşünüyorum. Sema Ergenekon neler yapacak bilmiyorum ama Pars’ın koluyla da alakalı bence. Bekleyip göreceğiz hep beraber 😍
   Bu kadar ayrıntılı yazdığınız için ellerinize sağlık, teşekkür ederim 🙏🏻

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s