Romantik komediler…Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre son yılların en rağbet gören türü seçildi. Aslına bakacak olursanız romantik komediler izletmesi ve başarılı olması en zor türdür.  Başı ve sonu belli bir işi izletmek için bir çok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Ülkemizin bu hususta çok başarılı olduğunu söylememiz lazım. Son yirmi yılda ülkemizde birçok romantik komedi yayınlandı. Bazıları reyting listesinde rekor kırarken, bazılarıysa hitap ettiği kitle bakımından bunu başaramadı ama bu listedeki dizilerin hepsinin bir ortak noktası var: Yayınlandıkları dönemde özellikle sosyal medyaya imzalarını attılar.

Haydi gelin de bu dizileri yeniden hatırlayaşım1 İşte Capella ekibince en iyi 10 romantik komedi dizisi:

Yabancı Damat (2004-2007)

Gaziantepli bir baklavacı ustasının kızı Nazlı ve Yunan bir armatörün oğlu Niko’nun bir anda ülkesel mesele haline gelen aşk öyküsünün anlatıldığı dizi, başta Yunanistan ve Türkiye olmak üzere birçok ülkede ilgiyle izlendi. Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen bir dedenin torunu olan Nazlı ve nüfus mübadeleleri sırasında ülkesinden koparılan Niko’nun ailesinin bu aşka en başta oluru asla yoktu ama diplomatik ilişkiler, tüm ülkenin baskısıyla aileler ikna edilmişti. Kahraman da Stavro da bu evliliğe karşı da olsalar bir noktadan sonra sussalar da iki kişiyi ikna edemediler: Nazlı’nın dedesi Memik ve Niko’nun babaannesi Eftelya! İki huysuz ihtiyarın da oyunlarıyla işlerin iyice karışacağı Gaziantep- Atina hattında bir yanda geleneksel düşmanlıklar diğer yandaysa aşk vardı. Kimin kazandığını söylememize gerek yok sanırım.

Yabancı Damat bizce bu ülkeye romantik komedi türünü sevdiren bir diziydi. 3 sezon boyunca ekran yolculuğuna devam eden dizi içerisinde birçok tadı ve rengi barındırıyordu. Nehir Erdoğan ve Özgür Çevik’in başrolünde olduğu dizide Erdal Özyağcılar, Sumru Yavrucuk, Binnur Kaya, Nilgün Belgün, Tülin Oral ve Arif Erkin gibi usta oyuncular da yer aldılar.  Dizi sürelerinin de kısa olduğu bir dönemde yayınlanan Yabancı Damat romantik komedi türünü seven herkese şiddetle tavsiye ediyoruz. Hem nahif bir aşk hikayesi hem de çok eğlenceli bir aile dizisi arayanlar için bugün hala tadı damağınızda kalacak, izledikçe başından ayrılamayacağınız çok tatlı bir iş , izleyin,izlettirin.

Kiraz Mevsimi (2014-2015)

Çocukluğundan beri en yakın dostu Burcu’nun abisi Mete’ye aşık olan Öykü ilerde bir gün başarılı bir modacı olmak istemektedir. Herkesten gizlediği aşkı Mete’yi mahalleden arkadaşı Şeyma’ya kaptırır ve hislerini kalbine gömer. Öykü komik tesadüfler sonucunda Mete’nin ortağı ayaz ile tanışır. Ayaz ukala ve çapkın bir tiptir. Birbirlerine zıt bu iki kişi kaderin kendilerine oynadığı oyunlar sonucunda her fırsatta bir araya gelir ve aralarında romantik ama bir o kadar da komik bir ilişki başlar.

Öykü ve Ayaz’ın romantik aşk hikayesi çok sevildi.  Serkan Çayoğlu, Özge Özberk, Nilperi Şahinkaya gibi isimleri kadrosunda bulunduran dizi yayınlandığı dönemde hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük ilgi gördü. Kiraz Mevsimi, 59 bölümü Türkiye’de tamamladıktan sonra İtalya’da Canale 5’te yayımlanmaya başlayarak, İtalya’da yayımlanan ilk Türk dizisi oldu. Bu hususta yerli  romantik komedik dizilerinin dünyada tanınmasına yardımcı olan dizi yurt dışında büyük bir başarı gösterdi.

Güzel Köylü (2014-2015)

Bir insanın hayatı bir günde değişebilir mi? Değişebilir…Gül, İstanbul’da kendi mesleğini yapan, mutlu ve huzurlu bir hayatı olan genç, güzel ve başarılı bir kadındı. Bir günde önce işinden oldu, sonra da nişanlısı tarafından aldatıldığını öğrendi. Tam her şey bitti dediği anda Muğla’dan gelen bir haberle hayatının değişeceğini hem de tesadüfen tanıştığı tertemiz bir insanın tüm hayatı olacağını asla bilemezdi. Gül’ü bir kere gördüğü anda ona aşık olan Cemal, ailesinin zoruyla hiç sevmediği bir kızla evlendirilmek üzereyken, İstanbul’da ilk görüşte vurulduğu Gül’ü karşısında gördüğü anda tüm köyü birbirine katan bir şey yapar ve nişanlısını nikah masasında bırakır. Güzel Köy’e gelmesiyle fırtınalara sebep olan Gül ve ona ilk görüşte aşık olan Cemal’in kalpleri birbirine bağlansa da kavuşmaları hiç de kolay olmayacaktır.

Güzel Köylü yayınlandığı dönemde seyircisine  ekranda tatlı bir köy esintisiyle, sıcacık bir hikaye sundu. Gül ve Cemal’in romantik aşk masalı büyük ilgi gördü. Birbirini seven, ayrı dünyalardan iki gencin kavuşmaya çalışırken başlarına gelenlerin konu edildiği dizide onlar kavuşmasın diye çevrelerinde dönen olaylar nükteli bir dille anlatıldı. Yerel işleri sevenler için güzel bir tercih olacağını düşünüyoruz.

Aşk Yeniden (2015-2016)

Zeynep, dik başlı güzel, cesur bir kızdır. Zeynep’in babası nam-ı diğer Derin Şevket’de bir o kadar cesur, sinirli bir balıkçıdır ama Zeynep’e çok düşkündür. Zeynep bir gün Ertan isminde bir çocukla karşılaşır ve ona aşık olur. Zeynep herkese karşı çıkarak Ertan ile birlikte Amerika’ya kaçar. Çok mutludur ama bu mutluluğu hamile olduğunu öğrenene kadar sürer çünkü Ertan, bebeği istememektedir ve Zeynep’ten bebeği aldırmasını ister. Zeynep Amerika’da yeni doğmuş bir bebekle 8 ay dayandıktan sonra geri dönmeye karar verir. Uçakta başka bir Türkiye yolcusu Fatih ile tanışır. Sevdiklerini, tüm ailesini, hayatını geride bırakarak, aşık olduğu Ertan’ın peşinden Amerika’ya kaçan Zeynep, elinde hayal kırıklıkları ve bebeğiyle Türkiye’ye geri döner. Diğer tarafta Amerika’ya eğitim için giden Fatih’in de hayal kırıklıkları ile ülkesine, ailesinin yanına dönme vakti gelmiştir. Fatih, Şekercizade isimli köklü ve zengin bir ailenin tek erkek çocuğudur. Bu yüzden annesi Mukaddes tarafından çok özenli ve disiplinli yetiştirilmeye çalışılmış, daha 6 yaşındayken evleneceği kız bile seçilmişti; İrem. İrem, Fatih’e çok aşıktır ama Fatih, İrem’e aşık değildir. Bu yüzden Fatih evliliğini ertelemek için Amerika’ya okumak bahanesi ile gitmiş orada bir kıza aşık olmuş ve ona evlenme teklifi etmiş ama hayır cevabı almıştır, bunun üzerine o da geri dönüş kararı alır ve uçakta başka bir çaresiz yolcu Zeynep ile tanışır. Fatih’in Zeynep’e teklif ettiği evcilik oyunu başta ikisine de mantıklı gelse bile bu oyun onları ve ailelerini çok komik, çok enteresan ve çok zor bir duruma sokacak ama bu oyun içinde onlar aradıkları veya kaybettiklerini sandıkları gerçek aşklarını, birbirlerini çok komik maceraları ile bulacaklardır.

Aşk Yeniden,2 sezon boyunca süren ekran macerasında reytinglerde kendisine hep üst sıralarda yer bulmuş bir romantik komedidir. Özge Özpirinççi ve Buğra Gülsoy’u buluşturan dizi yurt içi ve yurt dışında büyük bir başarı göstermiştir. Farklı tarzda romantik komedi arayanlara şiddetle tavsiye edilir.

Kiralık Aşk (2015-2017)

Defne Topal, kendi halinde garsonluk yapan, biraz sakar, biraz saf bir genç kızdır. Defne, abisi yüzünden borç batağına saplanır ve üstüne de tefeciler abisini kaçırdığında artık yolun sonuna geldiğini düşünürken bir mucize kapısını çalar : Neriman isimli bir kadın, yeğenini tavlaması karşılığında ona ihtiyacı olan parayı verecektir. Defne önce bu teklifi kabul etmek istemese de abisinin hayatı söz konusu olunca el mahkum kabul eder. Neriman hanımın yeğeni Ömer İplikçi çok yetenekli, alanında bir numara, aşırı disiplinli, kendini çalışmaya vermiş, sert, kuralcı ve iç dünyasının kapılarını tüm dünyaya kapatmış bir adamdır. Defne kendi deyimiyle ” Güzel ve çirkin gibi olacak sandım” dediği hikayede birden kendini Ömer’e deli divane aşık olmuş şekilde bulur ve artık buradan dönüş yoktur. Defne’nin savaşı sevdiği adama yalan söylemekle söylememek arasındaki cenderede geçerken, Ömer’inki de bir o kadar çetindir: Hayatı boyunca gururundan asla ödün vermeyen nam-ı diğer buzlar şelalesi, kendisine söylenen topyekün yalan karşısında aşkı mı, gururu mu seçecektir? Burada daha fazla ipucu vermek istemiyorum ama Kiralık Aşk izleyeceklere en büyük tavsiyemiz şu olacaktır: Biz mucizelere her zaman inanıyoruz!

Kiralık Aşk, yayına girdiği ilk günden itibaren hem sosyal medyayı salladı hem de reyting listesinde geldi, zirveye oturdu. Bugün hala çift haneli reytingi gören tek romantik komedi türündeki tek dizidir. Kiralık Aşk, 19 Haziran 2015 yılında yayın hayatına başladıktan kısa bir süre sonra büyük kitleleri bir araya toplamayı başardı. Dizinin başrol oyuncuları Elçin Sangu ve Barış Arduç’a büyük bir ünü kapılarını araladı. Sevilen ikilinin ardından yaptıkları sinema filminin izlenmesi de Kiralık Aşk’ın ne denli başarılı olduğunun kanlı, canlı ispatı niteliğindeydi. Kiralık Aşk,69 haftalık ekran macerası boyunca birçok ilke de imza attı. Altın Kelebek Ödül Tören’ine kategori açtırdığı kabul edilen dizi, ilk sene en çift, ertesi sene de çift dışındaki tüm kategorideki ödüllerle beraber 20’nin üstünde ödül kazandı. Ayrıca reytinglerde çift haneli rakamları gören tek romantik komedi türündeki dizidir.  Bu sebeple bu türün en başarılı örneği kabul ediliyor. İzlemediyseniz, çok şey kaçırırsınız, bizden söylemesi.

Tatlı İntikam (2016)

Aşkta bir türlü yüzü gülmeyen Pelin, nihayet şeytanın bacağını kırar ve hayallerindeki erkekle evlenmeye karar verir. Ancak müstakbel damat Tolga, nikah günü ortadan kaybolur ve Pelin, aşık olduğu adam tarafından düğününde terk edilir. Bütün bu olanların ardından görmüş geçirmiş bir kadın, Pelin’in mutlu olamama sebebinin, geçmişte üzdüğü birinin ahından kaynaklandığını söyler. Her şey, Pelin’in bu ahın peşine düşmesiyle başlar.Bir anda geçmişini sorgulamaya başlayan genç kızın karşısına, üniversite yıllarında ona aşık olan Tankut çıkar. Üniversitedeyken Pelin tarafından herkesin önünde kalbi kırılan ve aşağılanan Tankut, yaşadıkları yüzünden okulu bırakmak zorunda kalmış ve tüm hayatını değiştirmiştir. Yurt dışına gidip uzun yıllar orada yaşayan ve aşçı olan Tankut, Türkiye’ye bambaşka biri olarak döner ve kendi restoranını açar. Pelin ise Tankut’u bulup ondan özür dileyeceğini ve peşindeki bu kara büyüden kurtulacağını düşünmektedir. Ancak, işler Pelin’in sandığı kadar kolay olmayacaktır çünkü Tankut hiç de onun bıraktığı Tankut değildir. Tankut için de artık intikam zamanı gelmiştir. Pelin ve Sinan(Tankut) arasındaki tatlı sert çekişmeli aşk hikayesine siz de bizler gibi bayılacaksınız.

Tatlı İntikam yayınlandığı dönemde izleyici tarafından sevilen bir romantik komediydi. Leyla Lydia Tuğutlu ve Furkan Andıç’ı bir araya getiren dizi final yapmasının ardından, Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Dizi Çifti ödülünün de sahibi oldu.

Erkenci Kuş (2018-2019)

Sanem, babasının bakkalında birkaç saat çalıştıktan sonra bir gün gideceği Galapagos Adası ve yazar olma hayalleriyle yaşayan genç bir kızdır. Oraya yazar olarak gidecek ve kendi albatrosunu bulacaktır. Hayat, sen hayaller kurarken başına gelenlerdir derler ya, Sanem’inki de o hesap birden kendini asla tahmin edemeyeceği bir hayatın içerisinde buldu. Ailesinin iş bulmazsan evlendiririz tehdidi yüzünden ablasının şirketinde çalışmaya başlayan Sanem, ne hayatının aşkıyla karşılacağını ne de ona karşı kurulan yalanlarla dolu bir oyuna alet olacağını asla düşünemezdi.

Sanem’in çalıştığı reklam ajansının sahibinin iki oğlu vardı: Emre ve Can Divit kardeşler. Can, uluslararası arenada fotoğraf sanatçılığı yapan, maceraperest bir adam. Aslında senede birkaç gün uğrayıp gittiği şirketin batmak üzere olduğunu öğrenen Can kalmaya karar verir ve işte tam o anda ortalık toz duman olur. Fikri Harika’nın altını oyan Emre ve onun iyi niyetine inanarak ona yardım ederken, Can’ı da kötü kral ilan eden Sanem, yıllardır aradığı albatrosuna kavuştuğundan habersizdir. Peki yalanla başlayan aşk olur mu? Olsa da ayakta kalabilir mi? Kim bilir? Belki de bu defa kazanan aşk olur, ne dersiniz?

Bu hikaye size de tanıdık geldi değil mi? Evet! Erkenci Kuş’un genel hikayesi aynı zamanda Kiralık Aşk’ın da genel hikayesi ve senaristine ait. Aynı hikaye iki kez ekrana taşınırken ikisinin de çok başarılı olması bizce tesadüf değildi. Kiralık Aşk nasıl ki yerel olarak çok başarılı oldu, Erkenci Kuş da aynı başarıyı yurt dışında gösterdi.

Erkenci Kuş yayınlandığı dönemde birçok ödüle layık görülürken, dizinin başrol oyuncuları Can Yaman ve Demet Özdemir’e de uluslararası alanda büyük bir şöhretin de kapılarını araladı. İtalya’da fenomen olan Erkenci Kuş, yayınlandığı Canale 5’de final bölümüyle üç milyon izlenme, 20.4 izlenme payı alarak ülkede şimdiye dek izlenen en yüksek izlenme oranı ve sayısına ulaşan dizi olarak rekor kırdı.

Her Yerde Sen (2019)

Adına ister kader deyin,  ister hayat, başınıza gelen en iyi şeyler çoğu zaman içinden çıkılmaz sorunların arkasına gizlenir. Aynı evde hak iddia eden ve keçi gibi inatçı olan Demir ile Selin birlikte yaşamak zorunda kalır. Bu da yetmezmiş gibi birinin çalıştığı şirkete, diğerinin yönetici olarak gelmesiyle birlikte olaylar içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Selin ve Demir birbirine taban tabana zıt iki karakter. Selin çok hayalci, Demir’se çok realist bir kişiliğe sahip. Birinin dünyası rengarenkken diğerinde grinin tonları hakim. İşin içine bir de Selin’in Demir’den kurtulmak için girdiği oyunları düşünecek olursak yalana tahammül olmayan bir adamla, ilk başta yanlış anladığı “çitadan” kurtulmak isteyen bir kadının birbirine aşık olmasıyla işler olduğundan daha da karmaşık hale gelir. Bu savaşta aşk kazanabilecek midir? Ehh izleyip de görün derim.

Her Yerde Sen yayınlandığı dönemde özellikle gençlerin büyük sevgisini kazanan, konusuyla alışılmışın dışında bir dünyanın kapılarını aralayan bir diziydi. Aybüke Pusat ve Furkan Andıç’ın başrolünde olan dizi kısa ekran macerasına rağmen uzun süre konuşuldu. Ayrıca dizinin  kadın, hayvan hakları hususundaki tatlı göndermeleri, kadınların ve erkeklerin iş dünyasındaki bakışlarını ve duruşlarını çok nahif bir dille anlatan özel bir projeydi. Ben artık klasik işlerden sıkıldım diyenler için tavsiye edilir.

Bay Yanlış (2020)

“Bay Yanlış” dizisinde Özgür (Can Yaman); zengin ancak salaş bir hayat süren, aşka inanmayan restoran-bar sahibidir. Ezgi ise; artık yanlış ilişkilerden yorulmuş ve düzgün bir ilişki yaşayıp, evlenmeye kararlıdır. Ezgi’nin ilişki konularında başarılı olmadığını gören Özgür, kendisine ilişkiler konusunda mentorluk yapmaya ve Ezgi’nin hoşlandığı erkeği elde etmesi için ona taktikler vermeye başlar. İkili arasındaki anlaşmaya göre Ezgi, Özgür’e annesinin evlendirme baskısından kurtulması için yardım edecek Özgür de ona hayallerinin erkeğini tavlaması için akıl hocalığı yapacaktır ama işler beklenildiği gibi gitmez. Aşk oyunlarının içerisinde birbirine aşık olan Ezgi ve Özgür kendi kişilikleri, aşka ve dünyaya bakışlarındaki farklılıklara rağmen birlikte olmayı başarırlar.

Bay Yanlış aslında Türkiye’de çok ilgi gören bir iş olmadı çünkü dizi konusu itibariyle tamamen Avrupa tarzındaki ilişkileri anlatıyordu. Bu listede olmasının sebebi de ülkemizde fazla ilgi göremese de aynı şey yurt dışı için geçerli değil. Özellikle İtalya ve İspanya’da büyük bir çıkış yakalayan dizi onlarca ülkede Prime Time’da yayınlandı ve hemen hemen tamamında da yüksek reytingler almayı başardı. Yerel ve geleneksel unsurların neredeyse hiç olmadığı, tamamen metropol hayatını anlatan dizi bizce ülkede yapılmış iyi romantik komedilerdendi. Farklı bir tat arayan herkese de şiddetle tavsiye edilir.

Sen Çal Kapımı (2020-2021)

Eda Yıldız, üniversitede bölüm birincisiyken son seneyi yurtdışında okumak üzere burs kazanmıştır, fakat son anda bursu kesilince Eda’nın hayatı altüst olur, üniversiteden atılır, lise mezunu kalır. Aylar boyunca, bursunu kesen Serkan Bolat’a ulaşmaya çalışır ama görüşemez. Halasının yanında çiçekçilik yapmaya başlar. Bir gün Eda yeniden karşısına çıkan Serkan’la yıllardır içinde biriktirdiği öfkesini kusmak için yüzleşir ve olanlar olur. Koca bir günü Eda sayesinde birbirlerine kelepçeli olarak geçiren Eda ve Serkan karşılıklı çıkarları doğrultusunda bir sözleşmeye imza atarlar. Sahte nişanlılık oyununa giren ikili birbirlerine yaklaştıkça aralarındaki çekime karşı koyamaz hale gelirler ve olanlar olur. Birbirine tamamen zıt ve ne olursa olsun geri adım atmayan iki insanın hayatlarının bir anda aşkla birlikte değişmesini konu alan dizinin mucizesi adında saklı: Aşk kapıyı çalacak ama önce kim pes edecek? Söz konusu Eda ve Serkan’sa bunu kimse bilemez işte.

Sen Çal Kapımı 2 sezonluk ekran macerası boyunca çok başarılı oldu. Sosyal medyada hatırı sayılı bir fan kitlesine sahip olan dizi hem ülkemizde hem de yurt dışında çok büyük bir kitleye sahip. Dizinin bitmesine yakın neredeyse her hafta 1 milyona yakın twit atan dizinin sevenleri, dizilerine şanına yakışır şekilde veda ettiler. Sen Çal Kapımı ülkemizde gösterdiği başarının çok daha fazlasına yurt dışında ulaştı. Aynı anda birçok ülkede yayınlamaya başlayan dizi orada da büyük başarıya ulaştı. Geçtiğimiz günlerde İtalya’ya giden Kerem Bürsin büyük bir hayran kitlesi tarafından karşılandı. Dizi yayınlandığı dönemde birçok kez en iyi romantik komedi dizisi ödülüne layık görüldü. Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in başrolünde olduğu, ekran hayatı süresince büyük başarılara imza atan dizi bu başarısına her geçen gün, bittikten sonra dahi bir yenisini ekledi. Hayranları tarafından uyumları her gün konuşulan Kerem Bürsin ve Hande Erçel’den bir de film bekleniyor. Onlar bunu gerçekleştirecek mi bilemiyoruz ama biz de heyecanla bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s