Son iki yılda ülkemizde dizilerde oldukça popülerleşen bir meslek var: Avukatlık. Bu halihazırda zaman zaman beni delirse de yine de mesleğimizin zorluklarının kurgu içerisinde insanlara anlatılıyor oluşu beni mutlu ediyor. Yargı dizisinde Ceylin’in Ilgaz’a; “Yok ofis kirasıydı, yok vergi daresiydi,baro aidatı derken ben neye para yetiştireceğimi şaşırdım.” Sözleri aslında bu mesleğin büyük bir bölümünün haykırışıydı. Kurgu adı altında bazen biz avukatları çıldırtsalar da uzun yıllar sonra avukatların katil bakışlı olmalarından çok adalet arayışındaki neferler olarak yazılması bizleri onore ediyor.

Madem ekranlarımız bu seneyi avukatlara ayırdı biz de o zaman avukatlar gününde ekranın bizce en sevilen 10 avukat karakterini sizler için derledik!

10. Şeref Meselesi/ Avukat Emir (Şükrü Özyıldız)

Şeref Meselesi yayınlandığı dönemde ses getiren işlerdendi. Birbirine taban tabana zıt iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı dizide Avukat Emir rolüyle karşımıza çıkan Şükrü Özyıldız bu projedeki rolüyle çok sevilmişti. Mafya avukatı olmamak için savcılık sınavlarına hazırlanan Emir, sonra kendisini çok daha zor ikilemler yaşayacağı bir durumun içerisinde bulacaktı. Dizilerde genelde müvekkillerinin her dediğini yapan adamlar olarak resmedilen avukatların idealize edildiği dizilerden olan Şeref Meselesi ve Emir kalbimizde yaşamaya devam ediyor.

9. Kalp Yarası /Ferit Sancakzade (Gökhan Alkan)

Geçtiğimiz yaz ekranlara damga vuran dizi Kalp Yarası’nın Ferit’i de gönlümüzde taht kuran avukat karakterlerden oldu. İdealist, insanlara yardım eden, hukuka ve adalete inanan, karısının davasında bile adalet anlayışından taviz vermeyen karakter de unutulmazlar listemizdeki yerini aldı.

8. Hükümsüz/Avukat Esma (Burçin Terzioğlu)

Hükümsüz aslında sıradışı bir diziydi. Kadın ve çocuk cinayetlerini, tecavüzü temele alan dizi ilk yayınlandığı dönemde büyük ses getirdi. Dizide Avukat Esma olarak karşımıza çıkan Burçin Terzioğlu olağanüstü performansıyla göz doldururken dizi dikkat çektiği konular ve eleştirisel bakış açısıyla hepimizi derinden etkilemeyi başardı.

7. Kurtlar Vadisi/ Elif Eylül ( Özgü Namal)

Kurtlar Vadisi yayınlandığı dönemde deyim yerindeyse deprem etkisi yaratmıştı. Neredeyse bütün karakterleri fenomen olan dizide Özgü Namal canlandırdığı Elif karakteriyle büyük beğeni topladı. Hiç istemediği halde birden kendini mafya avukatı olarak bulan Elif, etik değerleri ve adalet anlayışı arasında gidip geldiği anlarda “Herkes için adalet!” anlayışıyla sevenlerinden tam puan almıştı.

6. Evlilik Hakkında Her Şey/Azra Cevher ( Gökçe Bahadır)

Evlilik Hakkında Her Şey bir grup boşanma avukatının hayatını anlatan bir avukat dizisi. Dizideki tüm önemli karakterlerin avukat olduğu tek dizi de diyebiliriz. Dizide canlandırdığı Azra karakteriyle listemize giren Gökçe Bahadır, bu karaktere olağanüstü bir şekilde hayat verdi. Annesinin her türlü olağandışı yöntemine karşı etik kurallarla ve daha da önemlisi duygularını yok saymadan da bu mesleğin icra edilebileceğini göstermeye çalışan Azra da artık unutulmaz avukatlar listemizdeki yerini aldı diyebiliriz.

5. Hayaller ve Hayatlar/ Avukat Güneş (Aybüke Pusat)

Bu yıl yayın hayatına başlayan, başladığı ilk günden bugüne büyük beğeni toplayan dizi Hayaller ve Hayatlar’ın avukatı Güneş’i şimdiden çok sevdik. Arkadaşı Meryem’in cinayetinin peşinden giden saf, masum ve adalet anlayışını her şeyin üstünde tutan genç avukatımız Güneş’i büyük tehlikeler bekliyor. Arkadaşı ve kalbi arasında kalan Güneş’in kimi seçeceğini bilmiyorum ama bu cinayeti aydınlatacağından hiç şüphemiz yok. Aybüke Pusat’ın ellerinde bir pırlanta gibi parlayan genç avukatımızı herkes sevdi değil mi?

4. Evlilik Hakkında Her Şey /Çolphan Cevher (Sumru Yavrucuk)

Evlilik Hakkında Her Şey dizisinden bir avukat daha girdi listemize: Çolphan Cevher! Sumru Yavrucuk’un muazzam bir performansla hayat verdiği Çolphan karakteri aslında dişli avukat nedir sorusunun kanlı, canlı yanıtı diyebiliriz. Güçlü bir kadın olan Çolpan  kazanma odaklı ve mesleğinde duygusallığa yer yok! Çolphan Cevher anneliği ve mesleği arasında kaldığı o ince yol ayrımında alacağı kararlar ve yıkacağı kurallarıyla herkesi derinden etkileyecek.

3. Medcezir / Selim Serez (Barış Falay)

Medcezir ekranlara damga vuran özel işlerden bir tanesiydi. Dizinin ana karakterlerinden Selim Serez zengin bir avukatı canlandırıyordu. Buraya kadar her şey sıradan olsa da Selim karakteri dizide kimsesiz çocuklara yardım eden, onlara destek olan özel bir karakterdi. Dizinin yayınlanmasının ardından karakter o kadar idealize edildi ki o dönemde diziye hayran olan gençler bu karaktere duydukları hayranlıktan dolayı hukukçu olmak isteyenleri yüreklendirdiğini söyleyebilirim.

2. Yargı/ Ceylin Erguvan KAYA (Pınar Deniz)

Bu sene Kanal D ekranlarında yayın hayatına başlayan Yargı dizisi eyim yerindeyse rekor kırdı. Hem reytinglerde hem de sosyal medyada fazlasıyla sevilen dizide Ceylin karakterine hayat veren Pınar Deniz, sınır ve kural tanımaz bir avukat olarak karşımıza çıktı. Ben dahil birçok meslektaşımızı delirtse de Ceylin’in zekası, aklı ve kıvraklığıyla bir avukatta olması gereken tüm özelliklere sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Pınar Deniz’in ellerinde adaeta devleşen Ceylin Kaya şimdiden uzun yıllar adından söz ettireceğe benziyor.

1. Yargı/Ilgaz Kaya (Kaan Urgancıoğlu)

Şimdi Ilgaz savcı bir kere dediğinizi duyuyorum ancak Ilgaz’ın dizide kısa bir süre de olsa avukat olduğu bir kısım var. Dizinin takipçilerinin beni anlayacağını düşünüyorum. Benim yılladır ekranlarda AVUKAT /HUKUKÇU olarak görmek istediğim karakter Ilgaz Kaya’ydı arkadaşlar. Etikten şaşmayan, kuralları çüğnemeden, meslek onurunu koruyarak mesleği icra etmesi çok özeldi. Benim de takdirimi kazanmadı desem yalan olur. Ekranlarda gördüğünüz o avukatlardan yok diyemem ama emin olun Ilgaz gibiler de var ve var olmaya devam edecekler.

Adalet için, mesleği için, ülkesi için uykuları kaçan ve bazılarının da uykularını kaçıran meslektaşlarımın, avukatlar gününü kutluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s