YAZAR: Şeyma BULUT 

Aziz’de geçtiğimiz haftayı umut verici bir sahneyle kapatmıştık. Pierre köşeye sıkışmış, Aziz hedefine bir adım daha yaklaşmış, Galip’se gözümde çok iyi bir yere gelmişti ama bazen her şey yoluna girdiğini sandığımızda aslında durumun daha da karmaşık hale geldiğini anlamamız kısa sürer. Açıkçası bu hafta Aziz izlerken ben yeniden ana konudan sapmalar hissetsem de yine de tatlı ve özel bir bölümdü. Aziz’in Efnan’a olan sevgisinden zaten şüphem yoktu ama onun boyutunu herkes gördü ancak ufacık bir sorun var: Hatay’ın bağımsızlığına giden yolda düşmanına böylesine bir koz vermesi bizi nereye götürecek? İşte onu hiç bilmiyorum.

Aziz Payidar, Hatay’ın bağımsızlığına yaklaştığı her anda soluğu karısının yanında aldı. Onunla yaşayacakları umutlu, mutlu ve özgür geleceğin hayallerini kurarken birden bire o hayaller ellerinden kaydı,gitti. Kenan’ın hamlesiyle Efnan ortadan kaybolunca deyim yerindeyse Aziz kendini kaybetti. Şimdi bazılarına bu sevgi fazla gelebilir ama ben Aziz’i o kadar iyi anladım ki canım yandı. Aziz Payidar kaçak hayatından döndüğünden bu yana sevgi namına gördüğü tek duyguyu Efnan’dan gördü. Ne hata yaparsa yapsın Efnan affediciliğiyle, anlayışıyla onu hayatta tutan yegane insan oldu. Aziz hayata, davasına onun sayesinde bağlandı ve sonuç olarak da Efnan’ın başına bir şey gelmesi ihtimali bile Aziz’in kendisini kaybetmesine sebep oldu. Onun gibi sürekli sevdiklerinden ihanet gören bir adam için bu sevgiye sahip olmak hayatın mucizesi ve Aziz onu, geleceğini kaybetmemek için neredeyse Hatay’ın taşlarını sökecekti. Her yanda sevdiğini ararken ara ara nefessiz kaldığına şahit olduk. Aslında ilk bakışta bunun doğal tepki olduğunu düşünsem de aslında bu nefessiz kaldığına dair en net işaretti. Efnan gidince Aziz’in nefesi gitti, öldü. Ehhhh ölü bir adam da bir şeyden korkar mı? Asla korkmaz. Aziz de korkmadı ve karısını bulamayınca önce soluğu Efnan’ın ruhu olan atölyede alsa da en sonunda en büyük kabusu da olsa Pierre’in kapısına dayandı. Tüm taşları kaldıran, korkusuzca ölüme giden Aziz ruhu için şeytanla anlaşma bile yapardı ama o şimdilik şeytanın kellesini almayı düşünüyor.

Aziz ve Pierre arasında hep bir çekişme olsa da bunun artık çekişmenin, zıtlaşmanın ötesinde olduğu hepimizin malumu. Uzun zamandır büyük bir husumetin içerisindeler ve bu düşmanlık sadece milli mücadeleyle de sınırlı değil. Efnan meselesi aslında Aziz ve Pierre ilişkisinin en temel sorunu çünkü ikisinin de amacı aynı. Pierre de bir şekilde Efnan’la olmak istiyor ama bunun tek sebebi Aziz’in canını yakmak değil. Pierre de bir şey farkettiniz mi? Aslında ben Feridun’la olan sahnelerinde çözümledim meseleyi, Pierre’e ne ülkesi ne ailesi sevgi göstermedi. Bu sebeple de birbirlerine böylesine bağlı Türkleri ve dolayısıyla da Aziz’i sevmiyor. Hayatının mahvolmasından kendisini değil başkalarını sorumlu tutuyor. Aziz’in Efnan için çırpındığını gördükçe de daha doğrusu kendisiyle benzer acılarını yaşadığını anladıkça da büyük bir haz duyuyor. Aziz içten içe Efnan’a bir şey yapanın Pierre ya da dolaylı yoldan Pierre olduğunun oldukça farkında ve en ufak bir kanıt bulması halinde sonunu düşünmeden hamlesini yapacak. Kenan’ı bu duruma sokan da zaten Pierre’den başkası değil. Şeytan bu adamı görse size yemin edebilirim ki “Hoş geldiniz üstadım!”der. Azizve Pierre arasındaki düşmanlık ne kadar sürer bilemesem de sebebi belki Efnan belki de başka bir şey olur bilemiyorum ama ikisinden birinin ölümüyle sonuçlanacak diye düşünüyorum.

Aldığım geri dönüşlerde Aziz’in Efnan için her şeyi riske atmasını anlamayanlar oldu. Feridun gibi düşünenler de var çünkü vatan için savaşan birinin sevgilisi için her şeyi riske atmasını yadırgadılar. Aslında uzaktan bakınca öyle gözükse de bu durumu daha önce söylemiştim sanırım bir insan neden ülkesini sever ki? Bir toprak parçasına sahip olmak değildir vatan sevgisi; bunun çok daha ötesindedir. Aziz için Efnan nefes, Efnan ruh ve hatta vatan demek. Daha Zülfikar’ı açtığında bunun böyle olduğunu biliyordum. Efnan Aziz’in devam etmesini, kalbindeki öfkenin yerini sevgiyle doldurmasını sağlayan kadın, onun yokluğu Aziz’in bu defa çok daha şiddetli şekilde nefrete boğulması demek! Hal böyle olunca da Efnan’ı hayatta tutmak için gerekirse kendini yakar. Bir zamanlar Adem’e dediği gibi” Benim karım bir saat sonra benim yüzümden yargılanacak, ya onun canı ya benim canım! Ne kahramanlığından söz ediyorsun sen!” Aziz tüm bunların kendisi yüzünden olduğunu biliyor ve bu sebeple de Efnan için gerekirse kendisini yok eder. İşte o kadar!

Peki Aziz neden bu kadar önemsiyor ve bağımsızlık yolunda karısı uğruna kendisini yok edecek kadar Efnan’ı her şeyin önünde tutuyor. Bir insan ne zaman ölür biliyor musunuz? Umudunu kaybettiğinde ölür. Aziz, sürgünden döndüğünde ölü bir adamdı. Efnan önce onu sonra işçileri uyandırdı. Şimdi de milli mücadelenin en önemli ayağı onun ellerinde şekilleniyor. Aziz kendisinden sonra da bu bayrağı Efnan’ın devam ettireceğini biliyor ama o Efnan olmadan devam edemez. Aziz yıllar sonra ilk kez bir insanla aile oldu, hayaller kurmaya başladı. Aziz’in beş çocuk hayali güzel ama o Efnan gibi çocukları olsun istiyor. Karısına güzelliği ya da aklı için değil, kalbi için aşık olduğu için aynı onun gibi çocukları olsun istiyor. Çünkü Efnan kocasıyla hayaller kurarken bile özgürce yaşayacakları, hele de kızlarının kendi hayatlarına kendilerinin karar verecekleri günlerin hayaliyle yaşıyor. Bunun çok özel olduğunu düşünüyorum.

Efnan Payidar ne kadar da özel biri değil mi? Sayfalarca sadece onu yazsam bitmez ama bu hafta bir de yüce gönüllü oluşuna şahit olduk. Bu dizide aslında üstünde pek durulmayan ama çok derin bir sızı olan bir ilişki daha vardı: Galip ve Efnan ilişkisi. Efnan’ı kovan, onu yaka paça dükkanından attıran Galip bile onun nasıl bir insan olduğunu gördü diye düşünüyorum. Galip’in özrü samimi miydi bilmiyorum ama Efnan’ın çok yürekten affettiğini söyleyebilirim. Galip defalarca ölümle burun buruna gelirken yanında hep Aziz ve Efnan’ı buldu. Onları yok etmeye çalışırken aslında kim olduğunu hatırladı. Galip’e ne oldu bilmiyorum ama bence Efnan’la aralarındaki sahne çok nahifti.

Ah, Efnan,ah…Benim cefakar çiçeğim, başına neler neler geldi de yine sesi soluğu çıkmadı. Efnan, Kenan onu kaçrımasına rağmen gözünde bir zerre olsun korku görmediğim bir karakter. Bu karkaterin hep 3 yönü var ve hepsinin bir araya toplayınca nasıl özel biri olduğunu görüyoruz. Efnan bir tarafıyla çok seven, çocuksu bir aşkı yüreğinde taşıyan bir kadın. Bir yönüyle savaşçı, dişlerini geçirmekten korkmayan bir amazon ve son olarak da çok iyi bir insan. Değdiği her hayatı güzelleştirmesi de bundan. Başına gelenlerin hepsi Aziz yüzünden olsa da o bağlıyken bile sevdiğini, başına bela almamasını düşlüyordu. Bir insan hiç kendini düşünmez mi?Düşünmezmiş, gördük. Yalnız Kenan’ın Efnan’ın kucağına bıraktığı bilgiyle bu kız ne yapacak? İşte onu merakla bekliyorum.

Kenan ve kaybetme korkusunu haftalardır anlatıyorum. Kenan’ın Pierre’den kurtulması lazım ve bunu yapabilmesinin tek yolu da Aziz’den kurtulmaktan geçiyor. Bunun yolunu da Efnan’ı almakla buldu ancak sorun şu ki bir aslanı ayağından yaralamakla eşdeğer ve yanlış bir hamle oldu. Pierre Kenan’ı bitirecek ve bunda oldukça kararlı. Sebebiyse şu: Pierre’in ipliğini pazara çıkarıp, onu idam sehpasına gönderecek kadar bilgiye sahip. Delegemiz iki kardeş arasında husumet yaratıp, bi taşla kuş katliamı yapacak. Aziz ölünce de hem düşmanları gidecek hem de Efnan’la arasında bir engel kalmayacak. Bakmayın öyle! O evdeki Pierre bakışını babam bile gördü, siz görmemiş olamazsınız! Yine de Kenan’ın kurtuluş umudu eğer hayatta kalmayı başarırsa Efnan olacak çünkü onu Aziz’in öfkesinden ancak Efnan Payidar kurtarabilir. Efnan zaten Kenan’ı bile anladıysa, herkesi anlar arkadaşlar, konu tartışmaya kapandı.

Pierre öyle  bir oyun kurdu ki artık onun için sonun başlangıcındayız. Kurdukları tuzakla aslında ölümüne bir savaşın içerisinde olduklarını cümle aleme ispat ettiler diye düşünüyorum. Bazı durumlar var ancak onları haftaya saklıyorum! Son sahnenin büyüsü kaçmasın ancak Efnan’ın burnu kanarsa Pierre ve Kenan’ın başına gelecekleri söylemek bile istemiyorum. Ancaaakkk şu olayda bir şeyi söylemezsem içimde kalır. Adem nasıl özüne döndü ama değil mi? Aziz’in yeniden bir can kardeşi, Efnan’ın da abisi var çünkü Adem sadece kardeşinin karısını değil, kız kardeşini arıyordu.Bundan sonra neler olacak, hep birlikte göreceğiz ama umarım ki Adem de hayata tutunmuştur.

Bu haftalık da benden bu kadar ancak bir eleştirim var: Diziye kan getiren, milli mücadele ateşini körükleyen Feridun için çok erken bir son yazıldı. Pierre güçlerini kaybederken bu kadar kolayca onu ele geçirmesi, öldürmesi erkendi. Senaristler dizinin yönünü yeniden değiştirdiler ve bunun çok tehlikeli bulduğumu söylemek zorundayım. Bu hikaye bizi nereye götürür bilmiyorum ama milli mücadele konusundan uzaklaşmamanızı tavsiye ediyorum.

Bu haftalık da benden bu kadar arkadaşlar, sevgiyle kalın ve mucizelere inanmaktan asla vazgeçmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s