Yazar : Şeyma BULUT

Biliyor musunuz her insanın içinde taşıdığı bir korkusu vardır. Hiç bir şeyden korkmadığını söyleyen, en cesur insanlar bile bir şeylerden korkarlar. Asıl mesele insanın taşıdığı korkuyu nasıl halledeceği hususunda başlar. Pamir bu hayatta görüp, görebileceğiniz en cesur adamlardan, henüz bir fobisine rastlamadım ama çok derinlerde iki korkusunu gördüm : Aldatılmak ve kaybetmek.

Pamir Ulaş’la sır perdesini bu hafta biraz daha aralarken düşündüğüm tek şey : Naz’ın bu adamın duvarlarını o kadar kolay aşamayacağı oldu. Pamir çok zor arkadaşlar ve ben başlarda biraz kızsam da onun dumanları ardındaki çukurlar görünmeye başladığında kızgınlığım da yavaş yavaş yerini üzüntüye bıraktı. Pamir aslında iki yönlü bir insan. Bir yanı tamamen mantığıyla hareket eden, iş odaklı ve operasyon bitince kendince Naz’ı bir daha asla görmeyeceğini kendine hatırlatan Pamir diğer yanı da Naz onun üstüne düştükçe çocuk gibi sevinen, mutlu olan Pamir’den ibaret. Pamir karakter olarak hep gizli kalmayı, sorunlarını kendi içinde yaşamayı alışkanlık edinmiş, kimsenin onunla ilgilenmesine bağışıklığı olmayan yalnız bir insanken Naz birden bire o farkına olmasa da ruhuna sızmaya başladı. Pamir şimdilik bu durumun farkında değil ancak anladığı anda yani daha doğrusu kendisinin de Naz’a kapıldığını anladığında ya içindeki saklı adamı ona gösterecek, ya da çok yıpratacak gibi duruyor. Bana soracak olursanız bu iki durum da aynı anda gerçek olacak çünkü Pamir Naz’dan kaçmıyor aksine onun üstüne gidiyor.

Peki Pamir gibi kendine güvenen, kadınların ilgisini bu kadar kolay çeken ve çapkın bir adam neden Naz’ın bir şeyler söylemesini sağlama çabasında? İşte bunu önce bir deşmemiz lazım. Pamir inatla Naz’ın aşka bakış açısını, ilk aşkını merak ediyor. Yakaladığı her fırsatta da bunu sordu. Kafasını yardıktan sonra Naz’ın aşka inancını sorgularken doğruluk mu cesaret mi oynarken ilk aşkını sordu. Aslında içten içe Naz’a kapıldı ve onun aşka bakışını, daha önce kime aşık olduğunu merak ediyor ancak Naz da o kadar kolay lokma değil. Pamir bunu ilk sorduğunda safça cevap verse de ikincisinde Pamir’i kendi silahıyla vurdu. Aslında orada soru Pamir tarafından Naz’a sorulsa da, Naz cevabı Yaz olarak verince Pamir için sır perdesi olduğu yerde kaldı. Bu sebeple ben Pamir’in Naz’la bir ilişki ihtimalini çok da reddettiği kanaatinde değilim ancak aradaki güven sorunu Naz ve Pamir’in geleceğini neredeyse imkansız hale getiriyor. Naz, Pamir’e her şeyiyle güvenip, sırtını dayamasına rağmen Pamir’in ona asla güven duymaması belki bugün değil ama yakın gelecekte ciddi sorunlara sebep olacaktır.

Pamir insanlara, özellikle de kadınlara asla güvenmiyor. İlk bölümlerde size bu kadar anne anne demesi normal değil, altından bir şeyler çıkacak demiştim. Kimsenin anneye bu kadar takıntılı olması sebepsiz olamazdı ki olmadı da. Pamir anne meselesine çok takıntılı çünkü annesi yüzünden yaşadığı ağır bir travması var. Pamir babasını annesi onu aldatınca kaybetti ve büyük ihtimalle o günden beri de hayatına tek başına devam ediyor. Zeynep ve Tarık’ın konuşmaları da çocukluk travmasını tetikleyince içindeki karanlık birden ortaya çıktı. Naz’a anında tavrını değiştiren Pamir, onun gitmesini isterken aslında Naz’a zayıflığını göstermek istemedi. Bu sebeple orada olabildiğince kaba davrandı ancak Naz iki bağırdı diye Pamir’den geçecek bir kadın çünkü artık içten içe Naz da Pamir’in bir sorunu olduğunu biliyor ve onu yalnız bırakmak istemediğini düşünüyorum.

Pamir çok zor bir ikilemde kaldı. Annesi, babasını aldattığı için o kadınlara güvenmeyen bir adam ancak Naz onun koyduğu tüm engelleri tek tek aşıyor. Pamir bırakın gündüzü, geceleri bile huzurla uyuyabilen biri değil ve büyük ihtimalle de tüm hayatı böyle geçti. O sıkılır, geçmişi aklına gelir, kabus görür, uyanır ve tek başına biraz hava alıp bugüne döner. Pamir Ulaş’ın rutini bu şekilde ama Naz o o rutini bozmaya niyetli ki bozdu da. Pamir kabusundan kalktığında karşısında ilk Naz’ ı gördü, ona bir şeyleri anlatmadı ve evden çıktı gitti belki ancak Pamir belki de ilk kez bu kabuslarından biri sayesinde uyandı ki Naz da artık Pamir’in en büyük kabuslarından bir tanesine dönüştü. Pamir annesiyle ilgili kabusunu uyurken yaşasa da Naz’a bir şey olacağı kabusunu canlı canlı yaşıyor. Kadınlara değer vermeyen güvenmeyen adamın en büyük iki kabusu bence en değer verdiği iki kadınla ilgili olması da çok şairane değil mi?

Pamir içten içe Naz’a güvenebileceğini bilse de annesiyle yaşadıkları buna şimdilik engel olduğundan zor anlarda kaçmayı tercih etti. Eve dönünce Naz’a hesap vermek zorunda olacağını da, sözde karısının ona meraklıca sorular soracağını biliyordu ancak Naz’ın onun peşinden gideceği aklının ucuna bile gelmedi. Naz üzerinde pijamaları, adım adım Pamir’i takip ederken neredeyse saldırıya uğurluyordu ancak o anda bile tek düşüncesi Pamir’in izini kaybetmemekti. Pamir evde bir meraklı beklerken, peşinden gelen bir kadın görünce hem şaşırdı hem de çok mutlu oldu diye düşünüyorum çünkü Pamir Naz’a tutuldu arkadaşlar da kendisi henüz farkında değil. Oyun oynarken “Yaşadığım yer taştan bina değil, ev oldu” derken doğru söylüyordu. Naz Yaz olarak da olsa Pamir’in yalnızlığını bitirdi ve Pamir’in Naz’a bir türlü göstermediği kalbine girdi.

Pamir ve Naz ilişkisi bu şekilde gelişirken, operasyon da ilerledikçe işler iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı. Tarık ve Naz’ın artık birlikte çalışacak olması özellikle büyük bir adım olsa da Naz için de büyük bir risk taşıyor. Zaten o da nasıl korkuya kapıldıysa hemen Pamir’i aradı ancak Pamir ona isteyerek ilk arkasını döndüğünde yanında Tarık’ı gördü. Bu sebeple ne olursa olsun Naz’ın artık hata yapma lüksü yok ve ne yazık ki bu görevde onu koruyacak bir Pamir de burnunun dibinde değil. Yine de Naz’ın yanan eline bile tahammül edemeyen Pamir bir şekilde onun orada güvende olmasını sağlayacaktır çünkü kahramanlar böyle yapar.

Pamir her ne kadar göstermese de Naz’ın kahramanı oldu. Naz karşısındakinin kendisine güvenmediğini düşünüyor ancak kendisi herkesten çok ona güveniyor. Hatta onu öyle kodladı ki çaldığı oyun kartındaki kahraman bütün kadınların gözdesi ve bir tek prensesi kurtaran kahramanın olduğu karttı. Naz şimdilik itiraf edemese de Pamir’e aşık oldu ancak Pamir ona güvenmediği, kalbini göstermediği ve Naz olarak onu kabul etmediği için kendini geri planda tutuyor ancak bu durumu uzun süre devam ettiremez. Özellikle de Zeynep sayesinde Naz’ın Pamir’in karşısında duygularını uzun süre sır olarak saklayamayacağına eminim ki ilk açığı da çok kötü şekilde verdi : Seni ben değil Yaz kıskanıyor.

Pamir aslında bu rol icabı kıskançlık yalanının tek kelimesine bile inanmadı. Oyunun mucidi o, yer mi? Yemedi ve artık Naz’ın kendisine karşı duyguları olduğundan emin ancak kadınlara olan bakışı yüzünden bunu Naz’a söyletmek istiyor ve sanırım bu çok yakın bir zamanda gerçekleşecek. Tarık’ın kızı Zeynep’in Pamir’e olan ilgisi, Naz’ı şimdilik çileden çıkarmaya yetti de arttı bile. Zeynep şimdilik babasına inat yapsa da Pamir’le ilgilenmeye de devam edecek diye düşünüyorum ve bu durumda Naz’ın Yaz olarak kalabilmesi de pek mümkün görünmüyor. Daha ilk tanıştıkları anda Naz ve Zeynep arasında çakan şimşekler Naz ve Pamir’in arasında da bir ateş yanmasına sebep olacak.

Hep diyorum ya Pamir şimdilik kaçma noktasından çok uzakta diye, aslında bu kıskanma evreleri bunun en bariz ispatıydı. Naz kıskandıkça Pamir aşka geldi. Hatta Naz’ı bu kıskanma meselesini itiraf etmesi için baya zorladı ancak Naz o kadar kolay teslim olmayacak gibi duruyor. Zaten şu aşamada Pamir’e dökülürse bizim paşamız bu durumu zaten zafere çevirir çünkü hala Naz’a Yaz diye seslenip, gerçeğinden uzak durmak gibi bir çabası var. Ancak Naz’ın aynı oyuna başvurması iyi değil çünkü artık Pamir her şeyin net olarak farkına vardı, Naz tarafından kıskanıldığınım ve dahi önemsendiğini görüyor.

Naz ve Pamir arasındaki kıskançlık oyunu basit bir şekilde gülüp, geçilecek bir şey değil çünkü ilerleyen zamanlardaki ilişkilerin de nasıl olacağının fragmanı gibiydi. Barbekü sırasında mutfakta Naz’ın Pamir’e anlattıkları, kıskanan her kadının kocasına, eşine, sevgilisine nasıl tavır takınacağını anlattı ancak Naz bu tanımı yaparken aslında kendisinin de Yaz kılığında Levent’i yani Pamir’i nasıl kıskandığını ve kıskandığında nasıl tavır takınacağını göstermiş oldu ama bu sahnenin önemi burada değil. Pamir ilk kez Naz’la kendisi olarak konuştu : Bunu Pamir’e asla yapamazsın ama Levent’e yapabiliyorsun işte derken, Pamir’in de bu tavırlar karşısında sakin kalmayacağının ipucunu vermiş oldu. Pamir sorgulanmaktan, güvensizlikten asla hoşlanan biri değil ve böyle güvensizlik karşısında büyük ihtimalle sakin kalmayacaktır. Naz’ın açıktan gösterdiği bu güven ve kaybetme korkusu zaten Pamir’in hücrelerine kodlandığı için kendisinden taviz vermeyeceğini gösterse de boşuna kasmasın, verecek arkadaşlar. Hem de gönülden, isteyerek verecek çünkü aşk böyle bir şeydir, insanı değiştirir.

Pamir şu anda farkına varamasa da aslında değişiyor hem de asla farkında değil. Eski Pamir dayı meselesinde ilk verdiği tepkiden çok daha ağır bir tepki verirdi. Ailesinin bu işe engel olduğunu söylerdi ancak tam tersi oldu. Pamir olanca esprileriyle ortamı yumuşattığı gibi, Naz’ın da rahatlatmasını sağladı ama şimdi durumlar daha da karışmak üzere çünkü artık annesi de durumu biliyor.

Dizinin final sahnesi her zamanki gibi bizi yerimize çivi gibi çaktı. Zeynep Naz’ın annesini gördü, onu Pamir’e verdi ve aslında herkes için skandal bir olaya imza attılar. Bu noktadan sonra ne olur bilmiyorum ama herkesin kimliklerini öğrenmesi için erken olduğunu düşünüyorum bu yüzden eğer saçma bir şekilde Zeynep operasyona dahil edilmezse buradan nasıl çıkacaklar? Benim için de merak konusu olacak.

Bu haftalık da benden bu kadar arkadaşlar, haftaya yeniden görüşmek üzere, sevgiyle kalın ve mucizelere inanmaktan asla vazgeçmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s