HAZIRLAYAN: ŞEYMA BULUT-AYŞENUR BOZ- SİMAY DEMİR-ELA ERDOĞAN

DERLEYEN-YAZAN: ŞEYMA BULUT

Kardeşlik acaba sadece kan bağı mıdır? Yoksa ailemizi seçebilir miyiz? Ben arkadaşların seçilmiş kardeşler olduğuna inanlardanım. Dizilerde de karşımıza bu kardeşliklerin binbir türlüsü karşımıza çıktı ve ben bu ilişkilerin de en az aşk kadar ilgi çektiğini düşünenlerdenim. Capella Ekibi olarak bizler de bu düşünceden yola çıkarak bu ekranlardan geçen, bizce en tatlı 10 kankayı buraya taşımak istedik. Herkese keyifli okumalar dileriz.

 • Kuzey ve Ali (Kıvanç Tatlıtuğ-Rıza Kocaoğlu)/ Kuzey Güney

Dostluk, kardeşlik falan bu arkadaşlığı anlatmaya yetmez. Candan öte candı onlar. Burada Ali’nin aslında çok önemli bir durumu var çünkü Kuzey’in gerçekten bir kardeşi var ve o kardeşi her köşe başında ihanet etti Kuzey’e. Bu sebeple Ali çok özeldi. Geçmişiydi, bugünüydü, sığındığı dağdı Kuzey’in ve ne yazık ki onu kaybettiğinde artık dünyaya olan güveni de gitmişti. Kuzey için Ali candan öte kardeşti ve ölmesiyle bile bu durum asla değişmedi çünkü Kuzey kardeşinin de ruhunu içinde taşımaya devam etti.

 • Vartolu ve Medet ( Erkan Kolçak Köstendil- Mustafa Kırantepe)/ÇUKUR

Çukur’da biri diğerinin adamı olarak karşımıza çıkan ikiliyle zaman ilerledikçe anlıyoruz ki onlar kardeş öte olmuşlardı. Vartolu için Medet sağ kol olmaktan ziyade her şeyiydi. En karanlık yollara, dipsiz kuyulara dalsa da, tek de kalsa hep Medet oradaydı. Bazıları kalpten dosttur, bazıları ölümüne candaştır derler ya Medet ve Vartolu’nun ilişkisi de böyleydi. Arkadaşlar birbirleri için can da verirler, yoldaş da olurlar sözünün kanlı canlı örneği oldular. Bizler de onların bu ilişkisini keyifle izledik.

 • Soner ve Akgün (Halil Babür- Alperen Duymaz)/ Son Yaz

“Senin bir ailen yok, benim bir ailem yok, bizim birbirimizden başka kimsemiz yok…” İşte bu replikler kulaklarımda öyle tiz çonlıyor ki size anlatamam. Son Yaz evreninin bana sorarsanız en gerçek dostluğuydu Akgün ve Soner’in arkadaşlığı. Her belada sırt sırta vermeyi, birbirleri için eyri gelip hayatlarından yeri gelip de özgürlüklerinden vazgeçişleri hala gözlerimin önündedir. Arkadaşlık, dostluk seçilir, insan o insanı özellikle tercih eder. Akgün ve Soner ne yaşanırsa yaşansın birbirlerinin candaşı olmaktan hiç vazgeçmediler. Son Yaz evreni bizlere çok fazla ders verdi, çok özel ilişkilere şahit olmamızı sağladı. Onların en özeli de tartışmasız Akgün Gökalp Taşkın ve Soner Sancaktar dostluğuydu…

 • Mesut ve Hüsnü (Şevket Çoruh-Özgür Ozan)/Arka Sokaklar

Sırt sırta geçen bir ömür, silah arkadaşlığı ve birbirlerine aile olmuş iki yorgun adam. Birlikte ömür geçiren Hüsnü ve Mesut her acıyı, kederi birlikte göğüslediler. İkisi de hiç kolay hayatlar yaşamamalarına rağmen hep gülmek için, devam etmek için bir sebepleri vardı. İki koca adamın dostluğu, birlikteliği de yıllardır onları izleyen,hatta onlarla büyüyen bizlere büyük keyif verdi. Dizi 16.sezonuyla bu sezon da ekran yolculuğuna kaldığı yerden devam edecek.

 • Aziz ve Adem (Murat Yıldırım- Güven Murat Akpınar)/AZİZ

Aslında onlar iki kuzendiler ancak biz onları hep kardeş gibi izledik. Aziz ve Adem arasındaki dostluk hep bir şeylerle sınandı. Ailelerle, bir kadınla, dönemin getirdiği ağır koşullarla sınandılar ancak yine birbirlerinden asla kopmadılar. Ne Adem ne de Aziz tam anlamıyla birbirlerine asla ihanet etmedi. Dilruba meselesinde ihanet edilmiş gibi gözükse de aslında Aziz’i öldü bilen bir Adem vardı ve aşk gibi kontrolsüz bir duyguda ben çok da suçlamıyorum. Ancak hayati olan, acı olan ve Aziz’i ölüme götürecek her durumda Adem dimdik Aziz’in arkasında durdu. Adem çocukluğundan beri kıskançlık büyüttüğü Aziz’le orta yolu bulurken zorlansa da , eğer o bayrak göndere çekildiyse bunda Adem’in de payı büyüktür. Özellikle Galip ve Pierre konularında kardeşinin yanında olan Adem’in bundan sonra bir daha Aziz’le ters düşeceğini düşünmüyorum ama iyiyken herkes birbirine destektir ama kırgınken bile yapmak işte o büyük maharet ister.

 • Kerem ve Barış ( Kerem Bürsin- İsmail Ege Şaşmaz)/Güneşi Beklerken 

Kerem ve Barış çocukluklarından bu yana birlikte büyüyen, her şeyi birlikte yapan ama birbirine asla benzeşmemiş iki gençti. İkisinin de aynı kıza aşık olması yollarını bir süreliğine ayırsa da aslında birbirlerine asla sırtlarını dönmediler. Ne Barış ne de Kerem bir gözlerini hep diğerinin üstünde bıraktı. Koca ömrü birlikte geçirdiler. Böylesine bir dostluğu bir günde heba etmediler. Aralarına giren soğukluk zamanla yerini anlayışa ve en sonunda da Kerem’le Zeynep’in kızları Masal’ın amcası olma yoluna giden bir yol oldu. İkili ilişkilerin gücü yaşanan acı tecrübe ve fırtınalardan nasıl geçildiğiyle doğru orantılıdır. Barış ve Kerem’in yolları hep engebeli olsa da o yolda birbirlerine destek olmaktan da , kardeş olmaktan da asla vazgeçmediler.

 • Ömer ve Sinan (Barış Arduç- Salih Bademci)/ Kiralık Aşk

Kiralık Aşk’ın aklımıza kazınmış arkadaşlığını hatırlayan var mı? Ömer’le Sinan bütün hayatlarını birlikte geçirmiş, hayatlarını sıfırdan birlikte inşa etmiş iki can dostuydu. En dipten başlayarak zirveye çıktıkları işlerinde her zaman birbirlerine destek olup, yan yana yürüdüler. Sinan olmasa Ömer hayatının aşkıyla bile tanışamazdı. Defne’yi her şeye rağmen Ömer’in hayatında onu kaybetme pahasına tutan da Sinan’dı. Arkadaşına iyi geleni görüp, ona göre davrandı. Kendi hayatı yıkılırken bile koşa koşa Ömer’i bulan da yine Sinan’dan başkası değildi. Ömer’in ardındaki enkaz olan Defne’nin de Ömer’in de yeniden yollarının kesişmesi, birlikte inşa ettikleri ikinci şansları bile Sinan’ın dirayetiyle olmuştu. Ömer de bütün kurallarına, katılığına rağmen dostuna sırtını dönemeyip, sevgilisiyle ülkeyi terk etmekten bile Sinan’sız eksik kalacağı düşüncesiyle geri adım atmıştı.  Biz de doğal olarak bu özel dostluğa burada yer vermek istedik.

 • Miran ve Fırat (Akın Akınözü- Cahit Gök) /Hercai

Hercai’nin can kuşları Miran ve Fırat’ı atlayacağımı düşünmediniz değil mi? Onlarla ilk tanıştığımda bir ağa ve kahya ilişkisi göreceğimi sanmıştım ama öyle olmadı. Miran ve Fırat arasındaki ilişki dostluktan, kardeşlikten de öteydi. Fırat yeri geldiğinde ne kadar öfkeli olursa olsun Miran’ın karşısında dimdik duracak kadar cesur ama Miran’ı hiç bir koşulda bırakmayacak kadar da sadıktı. Miran da ne olursa olsun, dünya ayaklarının altından kaysa bile Fırat’a sırtını dönmedi. O kardeşiydi, çocuklarının amcasıydı zaten, nasıl yapabilirdi ki? Miran bildiğimiz gibi büyük hatalar yaptı ama bir çoğunu da telafi etti. Miran’ın kalbinin sesini dinlemesini sağlayan en önemli etken de Fırat’tan başkası değildi. Bu güzel arkadaşlığı asla unutmayacağız.

 • Ateş ve Orhan ( Timuçin Esen- Okan Yalabık)/ Hekimoğlu

Hekimoğlu’nun eşine ve benzerine nadir rastlanan dostlığuydu Ateş ve Orhan’ınki. Birbirlerinin en yakın arkadaşı olmaktan öte can yoldaşlarıydılar. Ateş’in hayatta en çok güvendiği insan olan Orhan aslında onu yaşamın içinde tutan yegane kişi. Ateş’in tüm huysuzluklarını, sertliğini, sakatlığından kaynaklanan öfkesini büyük bir sabırla çekti. Aslında karşıdan bakıldığında hep Orhan fedakarlık yapıyor gibi görünse de, Ateş’i en olmaz vakalara sokabilen tek insan da Orhan’dan başkası değil. Orhan her yalpaladığında yanında Ateş’i bulurken, Ateş zaten bu yolu arkadaşıyla yürüdü. Ender görünen dostluklarının belki de en büyük öğretisi ” Sevgi içeriden gelir” anlayışıdır, kim bilir?

 • Kadir ve Mazlum ( Halit Özgür Sarı-Kaan Sevi)/Kardeşlerim

Serimizi Kardeşlerim’in ilham evren arkadaşlığı Mazlum ve Kadir’le sonlandıralım istedim. Kadir ve Mazlum mahalle arkadaşı, her kavgaya birlikte giren, derdi, tasayı birlikte sırtlayan iki can dosttu. Mazlum Kadir için bir dayanak, bir güçtü her zaman. Kadir içerisine girdiği hayat mücadelesinde çok zorluklar yaşadı. Bir yanda kardeşleri bir yanda ayakta durma çabası derken her yıkıldığında onu kaldıran Mazlum’dan başkası değildi. Öyle ki bazen Kadir tükendiğinde Mazlum onun bile haberi olmadan meselelere dahil olurdu. Arkadaşlık da bu değil midir zaten? Dostun söylemeden görürsün bir şeyleri ve ona göre hareket edersin. Bazen gözünden anlarsın, tek bakışından. Mazlum ve Kadir’in dostluğu da böyleydi…Çok özeldi.

BONUS :

 • Mike ve Harvey ( Suits)

Tesadüfen kesişen yollar ve bir ömür sürecek bir dostluk. Harvey ve Mike yolları kesiştiğinde, birlikte bir yalan üstüne iş birliği kurdular ama bu ortaklık onları daha sonrasında abi kardeş seviyesine getirdi. Team Harvey olarak hayatımda gördüğüm en keyifli avukatlık dizisinin yegane izlenme sebepleriydi. Mike ve Harvey dosttan, kardeşten ötelerdi. Hayatın başındaki Mike’ın kendini, yolunu bulmasını Mike sağladı. Ve Mike da Harvey’in her şeye sahipken asla gözünün önünde duran ve kaybetmek üzere olduğu hazineyi görmesini sağladı. Mike ve Harvey’in yolları bir süre sonra ayrılsa da her zorlukta bir şekilde yan yana gelip, mücadele ettiler ve eminim ki hala etmeye devam ediyorlar.

 • Castiel ve Dean (Supernatural)

Supernatural’ın unutulmaz dostluğunu anmadan yazıyı bitiremezdim. Dean ve Castiel yolları büyük savaş için kesişmiş olsa da sonrasında Cass, Dean için isyan ederek bu dostluğu bambaşka bir seviyeye taşıdı. Dean için bu hayattaki en değerli insan kardeşi olmakla birlikte bu düşmüş meleği de asla hayatından çıkartmadı. Onunla dost, kardeş oldu. İkisinin arkadaşlığı ve dostluğunu izlemek ve buna tam 15 sene şahit olmanın verdiği keyfi anlatmaya kelimeler yetmez.

 

Bir dosyamızın daha sonuna geldik. Bir sonraki dosyada görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s