HAZIRLAYAN: Şeyma BULUT – Ayşenur BOZ – Ela ERDOĞDU – Simay DEMİR

“Bizi birbirimize bağlayan çok ince düğümler var. Dostluk bağından ince, kardeşlik düğümünden sıkı… ” dostluk daha güzel anlatılır mı? Pek sanmıyorum. Capella Ekibi olarak geçtiğimiz hafta hazırladığımız dosyanın ikincisiyle karşınızdayız. Bu ekranlardan geçen deli dolu, duygu dolu kız arkadaşları derledik. Herkese keyifli okumalar dileriz.

  • ​​​Süreyya & Dilara (Aslı Enver-Neslihan Arslan) / İstanbullu Gelin

Süreyya ve Dilara’yu hatırlıyor musunuz? Dostluğu tanımlayın deseler herhalde en güzel cümlelerinden olurlardı. Süreyya anne ve babasını kaybettiğinde kimsesiz kaldığını düşünse de Dilara ile hiç kimsesiz olmadı. Onlar birbirlerine yaren, candaş oldular. Ne onları ne de hikayelerini asla unutmayacağız.

  • ​​​Narin ve Deniz (Özgü Namal-Burçin Terzioğlu) / Merhamet

Bir kazanın ömürlük bir dostluğa sebep olacağı kimin aklına gelirdi ki? Okumak, daha iyi bir hayat için cebine kalp kırıklarını alıp yola çıkan Narin’in en büyük şansı Deniz’di. Ona can yoldaşı, arkadaş, sırdaş olurken Narin her tökezlediğinde yanında Deniz’i buldu. Ne yaşarlarsa yaşasınlar bu hep böyleydi. Ben onların biri olmadan diğerinin hayatta kalacağına hiç inanmadım. Öyle de oldu… Birlikte savaştılar, birlikte çekip gittiler bu dünyadan.

  • ​​​Mira ve Eylül (Serenay Sarıkaya – Hazar Ergüçlü) / Medcezir

Eylül ve Mira ile ilk tanıştığımızda zengin dünyanın, içi boş dostluğu olarak görmüştüm ancak hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Mira ve Eylül küçük yaşlarından bu yana birlikte büyüyen iki kız arkadaş olmanın ötesinde iki dosttu. Mira ne zaman düşse, canı yansa Eylül hep oradaydı. Aynı şekilde Mira da öyle… Mert onlara ay ışığı ve gün ışığı diyordu. İkisi de çevrelerini aydınlatırken, en sevdikleri tarafından acımasızca paramparça edildiler. O gecelerin sabahına da yine birlikte çıktılar. Hala komşu evlerde çocuklarını büyütürken, dedikodunun dibine vurduklarına eminim.

  • ​​Nefes ve Asiye (İrem Helvacıoğlu – Öykü Gürman) /Sen Anlat Karadeniz

Nefes oğluyla celladından kaçarken Tahir’in kanatları altına sığınan bir yaralı ceylandı. Onun yaralarını ilk sevdiği görse de en az onun kadar iyi gören, ona kol kanat geren biri vardı :Asiye. Nefes ve Asiye ilk karşılaştıkları anda önce arkadaş, sonra elti ve en sonunda kardeş oldular. Nefes hayatı en geriden takip ederken onun ellerini tutan, yolunu açan bir Asiye ablası vardı. Tecavüze uğrayan bir kadın olarak ona ilk kadınlar sırtını dönerken, Nefes’in yaralarını saran Asiye ile olan dostlukları da unutulmazlar listemizde olacaktı tabi ki.

  • ​​Bahar ve Eylem (Aybüke Pusat – Meriç Aral) /Söz

Aynı yatağı paylaşarak başlayan dostlukları Bahar’ın erken vedasına kadar devam etti. Dostlukları çok özeldi. Eylem, Bahar’ın hayatına gazeteci olarak girdiğinde de istihbaratçı olarak devam ederken de aslında hep anlayışlı, sevecen bir dostla karşılaştı. Karabayır’da birbirlerine destek olurken de kalp ağrılarını birbirlerine anlatırken de kalpleri birdi. Bahar babasını kaybettiğinde, Eylem Fethi ile ayrılığı yaşarken hep birbirlerine destek oldular. Yan yana pek olamasalar da onlar savaştıkları karanlık dünyada birbirlerine yürekten tutunmayı başarmışlardı.

  • ​Hülya ve Zeynep (Burcu Biricik – Pelin Öztekin) /Hayat Şarkısı

Eski dosttan düşman olmaz ama düşmandan dost olur. Hem de öyle bir olur ki şaşar kalırsınız. Zeynep ve Hülya ilişkisi ezeli düşmanlıkla başladı. Hem de öyle böyle değil, birbirlerinin başını ezmek için yapmadıkları kalmadı. Birbirlerini anlayana kadar da savaşları hiç durmadı. Ta ki Zeynep, Hülya’nın cadılık kabuğu altında sakladığı o derin ve durmadan kanayan yaraları görene kadar. O andan itibaren düşmanlık bitti ve dost oldular. Hem de öyle bir dostluk ki her şartta, koşulsuz destek verdiler birbirlerine. Kardeşten öte oldular. Hülya ve Zeynep belki birbirlerini çok iyi anlayamadılar ama anladıklarında da yolları hiç ayrılmadı. Eminim hala bir yerlerde Kerim ve Hüseyin’i delirtmekle meşguldürler, değil mi ama?

  • ​Efsun ve Binnur (Cemre Baysel – Merve Şen) /Senden Daha Güzel


Efsun ve Binnur arkadaşlığını yeni tanısam da es geçecek değildim. Efsun çocuk yaşta anne, babası sağ olmasına rağmen kimsesiz kaldığında onun en büyük destekçisi Binnur oldu. Efsun ne zaman sıkışsa, daralsa ya da acı çekse Binnur oradaydı. Binnur her şeyi bilir ama en çok Efsun’u bilir. Tek hareketinden anlar arkadaşını. Derdini görür, yok eder. Dost diye ben Binnur’a denir arkadaşlar. Onlarınki yol arkadaşlığı değil kader birliği bu sebeple ben onları ayrı yerlerde değil ayrı cümlede bile düşünemem. Severek izlemeye devam ediyoruz.

  • ​Zeynep ve Yağmur (Hande Doğandemir- Merve Hazer) /Güneşi Beklerken

Zeynep Gölyazı’ dan geldiğinde hiç kimsenin kendisini sevmediği berbat bir kolejde kendisini buluverdi. Zeynep’e Sayer Koleji’ nde destek olan, yanında olarak omuz veren tek insan Yağmur’du. O andan itibaren, ömür boyu sürecek bir dostlukları oldu. İkisinden biri ne zaman düşse, hayat bir yerlerden zorlamaya başlasa birbirlerinin ellerini hiç bırakmadılar. Lisede başlayan arkadaşlıklarının hala devam ettiğine eminim.

  • ​Halime Sultan ve Aslıhan Hatun (Esra Bilgiç – Gülsim Ali) /Diriliş Ertuğrul

Düşman obalardan iki güçlü kadındı Halime ve Aslıhan. Biri bey karısı, şehzade kızı diğeri bey kızıydı. Önceleri hiç anlaşamasalar da sonraları iki yiğit kadın olarak sırt sırta verdiler. Obaları, hayatları birdi. İkisinden birinin çadırına su damlası düşse diğeri ona dalga kıran oldu. İkisi de bu dünyadan giderken geride kalbi kırık iki adam ve iki güçlü kadının köklerini bıraktılar.

  • ​Nazlı ve Açelya (Sinem Ünsal – Hayal Köseoğlu) /Mucize Doktor

Mucize Doktor’un güzel kızlarını hatırladınız mı? Onları önce ev arkadaşı olarak gördüğümüzde sıradan iki arkadaş gibilerdi ancak durum öyle değil. Açelya ve Nazlı çok zıt olsalar da birbirlerini anlardı. Nazlı ne zaman yalpalasa, Açelya ne zaman acı çekse hep o yaraları görüp sarardı iki arkadaş. Nazlı için Açelya hep dış sesti. Söylemediklerini kalbine bakıp söyleyen arkadaşıydı. Açelya için de Nazlı merhametin, anlayışın sesiydi. Birbirlerini dengeleyerek, anlayarak, tedavi ederek aynı yolu en güzel şekilde yürüdüler.

BONUSLAR:

1. Meredith/Christina(Grey’s Anatomy)

“You are my person” bu sözü hatırladınız mı? İşte bu arkadaşlığı anlatmak için fazla söze gerek yok. Meredith ve Christina ilk tanıştıklarında rakiplerdi ama sonra birbirlerini öyle sevdiler ki aile oldular. Benim insanım olarak çevireceğim, aslında çok özel bir bağ vardı aralarında. Kalpler hiç ayrılmadı, her durumda, şartta birlikte yürüdüler. Daha güzel bir dostluk örneği olabilir mi?

2. Blair ve Serena (Gossip Girl)

Bir dostluk kaç sınav verir? Peki iki arkadaş neleri atlatabilir? Cevap her şeyiyse işte karşınızda Serena ve Blair arkadaşlar. Onsöd her şeyi atlattılar. Birbirlerine düşman olduklsrında bile bir başkasına mahal vermediler. Çocukluk yıllarında başlayan arkadaşlıkları ömür boyu devam etti. Şu anda da Blair sonbahara hoş geldin partisi verirken, Serena da gelsin diye onu ikna etmeye çalışıyordur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s