HAZIRLAYAN : ŞEYMA – AYŞENUR – NESLİHAN – ELA-YAĞMUR – SİMAY

YAZAN-DERLEYEN : ŞEYMA BULUT

Dünyanın en asabi ikinci ülkesi seçilen bir ülkede dizi karakterleri de sakin kalacak mı sandınız? Her dizide bir çok sinir problemi yaşayan karakter var ama şimdi sayacağımız isimler diğerinden oldukça farklı.

Tabi ki 12’den fazla sayıları ama biz bizi hem etkileyen, hem de zaman zaman “Sana papatya çayı lazım!” dediğimiz dizi karakterlerini sizler için derledik. Çaylar hazırsa, buyrun efendim.

Kuzey Tekinoğlu ( Kuzey ve Güney / Kıvanç Tatlıtuğ)

Kıvanç Tatlıtuğ’un hayat verdiği Kuzey Tekinoğlu karakteri belki de bu ekranlardan geçen en asabi bir kaç karakterden biriydi. Sevgisini bile sert bir dille anlatan Kuzey aslında sevgi görmemiş bir adamdı. Kardeşine verilen değeri hiç görmediği bir ailesi, her şeyin sorumluluğunu yüklenmesi gerektiği alnına yazılmıştı. Uzun uzun da anlatmaya gerek yok, eski mahalle delikanlılarından olan Kuzey, kırgın tarafını öfkesiyle yansıtırdı. İyilerin yanında kötülerin karşısında olan yiğit adam Kuzey’i çok özledik, Cemre’siyle şu anda huşu içinde bir hayat yaşadığını biliyoruz. Yani… Şey… İnşallah.

Mesut Güneri (Arka Sokaklar /Şevket Çoruh)
Sokağa çıksak ve on kişiyi çevirsek, sorsak ki sizce en sinirli dizi karakteri kim? Dokuzunun sayacağı ilk isimlerden olurdu Mesut. Kendisi eski özel harekatçı, doğudaki operasyonda arkadaşları ölünce delirme aşamasına gelmiş ancak biz kendisini acılarıyla değil verdiği odunlarla tanıyoruz. Asayiş ekibinin en asabi karakteri olan Mesut hayatla kavgalı bir adam. Bu asabiyet başına hep bela açsa da biz onu asabi ve kaba saba duruşuyla değil, tecavüze uğrayan bir kadın için “Beynimizdeki namus ne olacak? Bu içine yandığımın hayatında neyden korkarsan onu kaybedersin!” repliği ile hatırlayacağız. Şevket Çoruh 16 sene boyunca bize zaman zaman güldüğümüz ama çokça sevdiğimiz bir karakter, bir polis armağan etti. İyi ki tanıdık seni usta, iyi ki.

Ceylin Erguvan Kaya (Yargı / Pınar Deniz)
Bu ekranların en deli avukatı desek yeridir. Ceylin aklına eseni yapan, kimseye pabuç bırakmayan, asabi, yeri geldi mi biraz deli bir kadın. Kural tanımaz, asabiyetini bile silaha çeviren, kaybettiği bir savaş da olmayan bir amazon kendisi. Olduğu gibi yaşayan, hayatında tek söz sahibi olarak kendi kararlarını uygulayan, kimseden korkmayan biri üstüne tek bir adım attı mı onu doğduğuna pişman eden bir karakter. Zaman zaman hepimizi delirtse de iyi ki seni tanıdık avukat hanım, iyi ki.

Songül Acarerk Payaslı (Gelsin Hayat Bildiği Gibi /Devrim Özkan)
Biz daha Songül ile ilk tanıştığımızda anlamıştık onun pek de sakin biri olmadığını anlamıştık. Songül hayata mutlu bir çocuk olarak gözünü açsa da sonrasında yaşadıkları onu mücadeleci be doğal olarak da sert biri olmaya itti. Kendi içinde ipek gibi bir kalbi de olsa savaşarak geçen bir hayatın ona verdiği en büyük hediyelerdem biri de asabiyet oldu diyebiliriz. Songül’ün siniri saman alevi gibi olsa da öfkelendiğinde kenarında, yöresinde çok dolanmayın. Kocasına söyleyin hemen menengiçini yapsın, sonra bi sakinler zaten aksi halde kendinizi iki seksen yerde bulabilirsiniz.

Ferhat Aslan (Siyah Beyaz Aşk /İbrahim Çelikkol)

Gelelim bir dönem izleyen herkesi delirten bir karakter olan Ferhat Aslan’a. Bu arkadaşın asabı doğuştan bozuk. Severken de bağırır mesela. “Seni seviyorum lan” der. Kendini hep siyah, çirkin gören Ferhat aslında iyiliği hak etmediğine inanan biriydi. Herkesle ama en çok kendisiyle kavga eden, kontrol delisi biriydi. Onu Aslı bambaşka birine çevirse de o siniri, asabiliği hep onunla kaldı. Ferhat şu anda ne yapıyor bilmiyorum ama bence hala asabiyetini kaybetmemiştir. Hayatta kalmayı seviyorsanız rica ederiz Ferhat’ın olduğu yerde Aslı’ya göz bile süzmeyin sonrasına karışmıyoruz… Bir dost.

Selim Kara (Son Yaz / Ali Atay)
İşte karşınızda alışılmışın dışında bir savcı : Selim Kara! Kendine has yöntemleri olan, öfkelendiğinde gözü kimseyi görmeyen, emniyetin ortasında insan döven bir yandan da korumacı, ailesine düşkün bir adamdı savcımız. Karısı öldürülene kadar aydınlıkta kalmak için büyük bir çaba veriyordu. Bu adamın yanına kendisi gibi deli bir de çocuk geldi, ortalık iyice yandı. Herkes Akgün’den çekinse de savcımızın öfkesi ülkeyi yakar, kendisi de ben ne yaptım ki edasıyla arkasına bile bakmadan gidecek kadar da deliydi. Umarım Selim çocuklarına kavuşmuş daha sakin (?) bir hayat sürmeye başlamıştır.

Hülya Cevher ( Hayat Şarkısı /Burcu Biricik)
Türk televizyonlarının en ikonik karakterlerinden biriydi Hülya. Kendine has bir tarzı vardı. Asabiliği yaşadığı tecrübesinden ziyade içinde yanan ateşten geliyordu ki bu sebeple kendisine dokunanı gözünün yaşına bakmadan yaktı. Hülya o kadar büyük acılar yaşadı, önüne gelen onu yakmak istedi. Büyürken içinde büyüyen acıları öfkeye sonra da ateşe döndü. Tüm savaşı sevdiklerini kaybetmeme üzerine olan bir kadındı, herkes de ona karşı olunca o öfke büyük bir yangına döndü. Biz kendisini her haliyle severdik ama asabileştiğinde de ayrı bir güzel olurdu sanki ha ne dersiniz?

Cumali Koçovalı ( Çukur /Necip Memili)
Gelelim bir delibaşa. Efsane dizi Çukur’un en deli karakteri olarak nam salmış, ailenin en büyük oğlu Cumali Koçovalı ile tanıştınız mı? Şimdi bu ağabeyimiz her şeyi hır gürle çözmeye bayılır. Vir hesap mı görülecek? Bir intikam mı alınacak? Ya da racon mu kesilecek? En sert haliyle Cumali Koçovalı oradadır. Bu öfkesi tüm ailesiyle arasını açsa da fark etmez. Çukur’un yılmaz savunucusu ve en delisidir. Yeri geldiğinde herkesin çekindiği Cumali ile dalaşmak hayatınızda yapacağınız son şey olabilir. Bu sebeple adam delirirse Yamaç’ı aramayı deneyin, belki bir işe yarar da kurtulursunuz.

Vartolu Saadettin (Çukur /Erkan Koçak Köstendil)
Çukur çok fazla ikonik karakter yarattı. Bunlardan biri diğeri de şüphesiz ki Vartolu Saadettin’di. Dizinin ilk sezonunda Koçovalı’ların düşmanı olan sonrasında da o ailenin oğlu olarak dahil olan vartolu oldukça asabi bir karakterdi. Sinirlendiği anda dünyayı gözü görmez, tüm şehri yakıp karşısına geçip cigarasını yakacak bir adamdı. Bir Mihriban türküsüne dayanamaz, bir de sevdasından vazgeçemezdi. Vartolu özel bir karakterdi. Deliydi falan ama yiğit adamdı, güzel adamdı. Asla unutulmayacak.

Sibel Kaya (RAMO / Esra Bilgiç)
Gelelim Sibel’e, gelelim Ramo’nun başının belasına, delisine. Sibel aslında baktığında çok sakin, sessiz görünen biri olsa da oldukça sinirli biriydi. Yeri geldi mi mahalle basan, yeri geldiğinde en sevdiğine dünyayı dar eden, yeri geldiğinde de ateş olup her yeri yakan bir ateşti Sibel. Hırçındı ama bazen de kedi gibiydi. Ta ki biri içindeki ateşi harlayana kadar. Sevdiği adam hariç herkede kök döktüren Sibel Kaya da en asabiler listemizde efendim.

Eylül Erdem (Kalp Atışı /Öykü Karayel)

Küçük yaşlarından beri örselenmiş, kendi başının çaresine kendisi bakmayı öğrenmiş bir kadındı, Eylül. Savaşçı bir ruhu vardı ama içindeki yanan ateşi hep öfkesi diri tutuyordu. Birine iyi bir şey mi hissetti sinirlenirdi. Ya da biri merhamet mi gösterdi ona da sinirlenirdi.
Asabiydi, sinirliydi ki bu herkese karşı böyleydi. Kendini ifade etme biçimiydi. Herkesin çekindiği, işinde çok başarılı ancak her daim atakta ve asabi bir karakter olan Eylül Erdem’i ve savaşçı kişiliğini asla unutmayacağız.

Şebnem Gürsoy (Kaçak Gelinler /Selin Şekerci)
Ekranların gelmiş geçmiş en hazır cevap karakteriyle tanışmaya hazır mısınız? Şebnem oldukça asabi, bu asabiyetini de egosundan alırdı. Egosu zedelendiği anda içindeki sinir kendini belli ederdi. Şebnem deli dolu, asabi, heyecanlı ve sert bir kadın olsa da arkadaşlarına verici, sorun çözen, sevdiği insanlar için elinden geleni yapan bir kızdı. Egosu en büyük sorunu olsa da Şebnem savaşmaktan, kavgadan hiç kaçmadı. Kendi kendine yetmeyi bildi. Tamam azıcık öfkesine yenik düşüyordu ama bu kadarı kadı kızında da olur ama değil mi?

Şimdilik bizden bu kadar, yeni dosyamızda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s